×

 

Ben (Nevus) Tedavisi

Benlerin en uygun tedavisi cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilen küçük bir müdaheledir. Burada ben etrafından sağlam sınırlarla birlikte çıkartılır ve çok ince dikişler kullanarak estetik şekilde dikilir.


Benlerin bir kısmı doğuşta varken, bazıları ise özellikle büyüme döneminde ortaya çıkar. Ama genetik olarak yatkın kişilerde hayatı boyunca yeni benler oluşabilir. Benler vücudun herhangi bir yerinde çok değişik görünümlerde ortaya çıkabilirler. Deri renginde veya pembemsi, açık kahverengi, kahverengi hatta bazen mavi-siyah renkte olabilirler. Şekilleri genellikle oval veya yuvarlak, deriden kabarık veya düz, kıllı veya kılsız görünümdedirler.


 

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Benler genellikle sağlığı bozmazlar. Estetik olarak kişiyi bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre rahatsız edebilir. Sadece bir ben; şeklinde, renginde veya boyutunda hızlı bir değişikliğe uğruyorsa, kanıyorsa, kaşınıyorsa, ağrıyorsa melanom olma olasılığı nedeniyle sağlık sorunu oluşturabilir. Bu durumda benin çıkarılması gerekebilir. Çıkarılan ben mutlaka patolojik değerlendirmeye gönderilmelidir.

Ben gibi görünen oluşumlar da varmıdır?

Kişi kendi derisine baktığında bene benzeyen birtakım lekeler görebilir. Bunlar en sık olarak çillerdir. Yüz, sırt ve omuzlar gibi güneşe maruz kalmanın en fazla olduğu yerlerde görülür. Bunlar lokalize güneş yanıklarına benzetilebilir. Sarışın ve kızıl saçlılarda sık görülür. Aslında bir melanin pigment birikimidir. En sık gövde ve yüzde görülen açıkkoyu kahverengi renkte siğilimsi yapılardır.

Lazerle Ben Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Benler çok büyük olmadıkça iz bırakmazlar. Hem cilt üzerinde kabarık durumda olan, hem de deri seviyesindeki leke tarzındaki benlere de etki ederler. Saç ve sakal gibi bölgelerde bulunan kıl köklerine zarar vermediklerinden bu bölgelerde iz oluşturmazlar. Oldukça pratik bir uygulama olup, bir seansta 30-40 adet ben tedavisi yapılabilir. Tedavi sonrası iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve pansuman yapmaya gerek yoktur.

Lazerle Ben Aldırmanın Yan Etkisi Var mıdır?

Eğer tedavi edilecek ben çok büyükse sivilce izi gibi hafif bir çukurluk yaratabilir. Bu durum cerrahinin yaratacağı ize oranla çok daha küçük bir izdir. Lazer sonrası bazen geçici renk değişiklikleri, kızarıklık olabilmektedir. Nadir olarak içeride bir hücre kaldığı zaman tekrar oluşabilmektedir. Böyle bir durum ortalama 1 ay sonra kendini göstermektedir. Bu durumda yeniden lazer uygulaması gerekir.