×

 

Kimyasal Peeling

Bir veya birkaç kimyasal ürünün deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal peelingte amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.


Kimyasal Peeling Öncesi; Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması, Aktif uçuk (herpes) virüs enfeksiyonu, Son 3-12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling, Yakın zamanda geçirilmiş yüz cerrahisi, Anormal skar oluşumu, keloid hikayesi ve geç yara iyileşme öyküsü, Radyoterapi öyküsü, Salisilik asit peelingi için Aspirin alerjisinin olması, Antikoagülan kullanımı, Yoğun sigara kullanımı, Gebelik ve emzirme, Yoğun güneş ışığına maruz kalma riski, Geçirilmiş cerrahi girişimler gibi durumların incelenmesi gereklidir.


 

Kimyasal Peeling Kaç Seanstan Oluşur?

Seanslar tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30 - 60 dakika sürmektedir. Seans sayıları kişiden kişiye, vakaya ve uygulama türüne göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama; Yüzeysel peeling uygulamalarında, 2 - 4 hafta aralıklarla 4 - 8 seans, Orta derinlikte peeling uygulamalarında, 2 - 4 ay aralıklarla 2 - 4 seans, Derin peeling uygulamalarında, genelde tek seans yeterli olmaktadır.

Derin Kimyasal Peeling Nedir?

Solüsyonlar ile yapılan peeling yöntemidir. Ciddi oranda soyulma gerçekleştirilmektedir. Akne, sivilce izleri, skarlar, cilt lekeleri ve kırışıklıkların tedavisinde çok etkilidir. Ağrılı ve acılı bir işlem olması nedeniyle lokal anestezi altında yapılır. İşlemden sonraki süreç oldukça ağrılıdır. Düzenli ağrı kesici kullanılması gerekir. Yüzde 1 – 2 hafta devam eden şişlikler görülür. Yaklaşık 1 ay iyileşme süreci vardır ve kızarıklığın tamamen iyileşmesi 3 aya kadar sürebilir. Diğer kimyasal peeling yöntemlerine göre çok daha etkilidir ve etkisi uzun süre devam eder.

Orta Kimyasal Peeling Nedir?

Ter bezleri, yağ bezleri ve kıl foliküllerinin bulunduğu dermisin derideki tabakasında harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren foto yaşlanma etkilerini düzeltmektedir. Ayrıca güneşe maruz kalmış ciltte, özellikle yüzde, ellerde, ön kolda ve boyunda ortaya çıkan kanser öncesi bir cilt hastalığı olan aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir.

Yüzeysel Kimyasal Peeling Nedir?

Meyve asitleri ile yapılan peeling yöntemidir. Bitkisel peeling şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle vs. uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise, alfa hidroksi asitlerdir (AHA). Bunlar çok küçük moleküller olduğu için cildin en üst tabakasını kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.