×

 

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Genellikle yüz bölgesi başta olmak üzere tüm vücutta kılcal damarların genişlemesiyle ortaya çıkan kırmızımsa görünüm son derece rahatsız edicidir. Genişleyen kılcal damarlar sağlık açısından risk teşkil etmemekle birlikte estetik kaygılar göz önünde bulundurulduğunda kılcal damar tedavisi ile ortadan kaldırılır.


Normalde deri üzerinde görülmeyen kan damarları 1mm’ye kadar genişlediğinde gözle görülür hâle gelir. Sıklıkla bacaklarda ve yüz çevresinde görülür. Lazerin ana hedefi, damar içinde bulunan oksijen ve demir taşıyan yapılardır. Lazerle oluşturulan ısı damara zarar verir ve damar artıkları doğal yollarla vücuttan atılır.


 

Yüzdeki kılcal damarlar neden oluşur?

Yüzdeki kılcal damarlar herhangi bir neden olmadan da genişleyebilmektedir. Bununla birlikte başlıca sebep güneş ışınlarıdır. Uzun süreli güneşlenenlerde boyun ve ense bölgesindeki kılcal damarlarda ağ şeklinde kahverengi ve kırmızı renk değişiklikleri görülür. Kılcal damarların genişlediği durumlardan bazıları ise hamilelik, östrojen alımı, alkol kullanımı, kortizonlu krem kullanımı olarak sıralanabilir.

Lazer tedavisi sonrası sorunlar nükseder mi?

Özellikle yüzdeki problemler tekrarlayabilir. Bu sebeple ekstra dozlar gerekir

Kılcal damar tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Kılcal damar tedavisi sonrasında cilt üzerinde hafif kızarıklık, yanma ve nadiren kabuklanma meydana gelebilir. Tedavi sonrası; – Birkaç hafta süreyle doğrudan güneş ışığı maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir, güneş ışığından kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. – Banyo sırasında suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat etmeli, vücudunuzun dayanabileceği en ılık su kullanılmalıdır.

Lazerle kılcal damar tedavisi kalıcı olur mu?

Uygulama tedaviye yöneliktir. Lazerle tedavi edilen bölgede rahatsızlığın tekrarlanma ihtimali son derece düşüktür.