×

 

Leke Tedavisi

Ciltte yanık, kızarıklık, kaşıntı gibi problemler varsa cildin tedavi edilip iyileşmesi ardından leke tedavisi başlatılabilir. Kişinin cilt yapısı ve oluşan lekenin durumuna bağlı olarak kişiye uygulanan yöntemler değişebilir. Kimyasal peeling, PRP, mezoterapi ve lazer sistemlerini bu yöntemler arasında sayabiliriz.


Melanin cildimize rengini veren pigmenttir. Melanin ciltte belli bölgelerde toplandığında cilt lekeleri oluşur. Bu lekelerin bazıları doğuştan gelebilir, güneşe, çevresel etkenlere veya ilerleyen yaşa bağlı olarakta gelişebilir. Estetik (kozmetik) olarak mutsuzluğa sebep olan leke problemleri doğru ve düzenli cilt bakımları ile önlenebilirler. Leke tedavisinde etkinliği kanıtlanmış birçok sistem vardır. Bu sistemlerle daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilde kavuşmak mümkündür.


 

Ciltte oluşan kahverengi lekeler nasıl giderilir ?

Cillte oluşan renkler için birçok değerlendirme yapılabilir, öncelikli olarak hastanın cilt muayenesi yapılarak cildin durumu incelenir, bu kahve rengi lekeler güneşin zararlı yaşlandırıcı etkisi ile mi ? yoksa yaşlılığın getirmiş olduğu cildin hyaluronik asidin azalması ile mi yoksa farklı bir durumdan mı kaynaklanıyor ilk olarak bunun tam olarak belirlenmeye çalışılması gereklidir, bu tanı işlemi sonrasında hekim en uygun tedavi protokolünü kullanarak işlemleri gerçekleştirecektir.

Leke tedavisi ne zaman yapılır?

Lazer uygulamaları ve ciltte alt deriye yoğun etki ile yapılarak agresif teknikler ile lleke giderilme uygulamaları kesinlikle güneşli zamanlarda uygulanmamakta, yaz aylarında cildin güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için pigment sentezini arttırdığını ve cilt lekeleri tetiklenmektedir dolayısı ile güneşin az olduğu sonbahar kış aylarında işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

Lekeler Nasıl Önlenir?

Renksiz cilt lekelerinin tüm nedenlerini önlemek mümkün değildir. Bununla birlikte, güneşten korunma melazma, güneş yanığı ve cilt kanseri riskini azaltabilir. İnsanlar kendilerini aşağıdakileri uygulayarak güneşten koruyabilirler: Güneş koruyucu kullanma, Öğlen güneşinin dışında kalmak, Bol giysilerle vucudu örtmek