×

 

Mide Balonu

Mide balonu mideye yerleştirildikten sonra hava veya sıvı ile 400-700 cc hacme şişirilen silikon bir balondur. Diet ve egzersiz lile kilo veremeyenlerde, ameliyat olmak istemeyenlerde ve ameliyat riski yüksek olan hastalarda endoskopik olarak uygulanan geçici bir kilo verme yöntemidir.


Mide balonu yerleştirildikten 6 ay – 1 sene arası değişen süreler sonra çıkarılmalıdır. Mide ülseri , geniş mide fıtığı varlığı ve gebelik durumlarında uygulanamaz. Mide balonu size porsiyonlarınızın boyutları ve yeme sıklığınızı azaltma konusunda yardımcı olur. Böylece daha az yiyecek ama daha uzun süre tok kalacaksınız. Yemek aralarında atıştırma alışkanlığınız ortadan kalkacak ve kilo vereceksiniz.


 

Mide Balonu;

Mide balonu ile yapılan çalışmalarda 6 ay-1 yıllık takip sonrası metabolik sendrom, şeker hastalığı, gut hastalığı ve kolesterol- trigliserid yüksekliğinde önemli ölçüde gerileme saptanmıştır.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu genel anestezi altında, endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilmektedir. Mide içerisine yerleştirilen balon özel uzatma hattı kullanılarak serumla şişirilir ve işlem tamamlanır. İşlem süresi ortalama 30 dakika civarında sürmektedir. Hasta uyandıktan sonra bir süre gözetim altında tutulup, aynı gün içinde evine dönebilmektedir. Mide balonu takıldıktan sonra 6 ay ile 1 yıl içerisinde çıkartılmaktadır. Bu süre içinde kişi, doktorun önerilerine uyduğu, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimine dikkat ettiği takdirde istenilen kiloya ulaşmış olmaktadır.

Mide Balonunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Mide balonu uygulamsının en sık görülen yan etkisi bulantı ve kusmadır. Ancak bu belirtiler en geç bir hafta içerisinde azalarak geçmektedir. Kusmanın devam etmesi halinde hastanın doktoruna baş vurması gerekmektedir. Duruma göre nadir de olsa balonun uyuşmadığı hastalarda balon mideden çıkartılabilir. Kullanılan balon ayarlanabilir slikon ise balonun biraz daha indirilmesi şikayetlerin geçmesini sağlamak için yeterli olmaktadır. Mide balonu yan etkisi ve riski oldukça düşük bir işlemdir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu uygulamasında mide içerisine gönderilen nesnenin dışarı atılması için mide sürekli kasılacak ve bu durum kişide rahatsızlığa neden olacaktır. Ancak uygulama sonrasında gelişebilecek komplikasyonların önüne geçebilmek için doktor kontrolünde birtakım beslenme programlarına uyulabilmektedir. Mide balonu uygulaması sonrasında bulantı, kramp, kasılmaların önüne geçebilmek için mideye rahatlatıcı etkisi bulunan bitki çayları tüketilebilmektedir. Aynı zamanda doğal ve dengeli bir beslenme programına uyulması da şikayetlerin önüne geçecektir.