×

 

Rozasea (Gül Hastalığı) Tedavisi

Halk arasında Gül hastalığı olarak bilinen Rosacea daha çok 30’lu yaşlarda açık cilt ve göz rengi olan kadınlarda görülse de esmer kişilerde, daha erken veya daha genç yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Genetik faktörler zemininde doğal ve kazanılmış bağışıklık sisteminde uyarılma ve damarsal bozuklukların etkisiyle oluşmaktadır


Rosacea (Gül hastalığı) belirtileri flaşing denilen geçici kızarıklık atakları, sonrasında kalıcı olan kızarıklık görülür. İltihaplı sivilceler denilen yağ dokusunun kalınlaşması ve kalıcı olarak büyümesi ve göz bulgularıdır. Bunların dışında rozase hastalarının yüzleri kurudur, yanma, batma, kaşıntı, hassasiyet ve ödem görülmektedir.


 

Rozasea (Gül Hastalığı) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rozase tedavisinde hiçbir durum tek başına tam etkili değildir. Kronik bir hastalık olması, alevlenme ve yatışma dönemleriyle seyretmesi nedeniyle tedavide öncelikli amaç akut alevlenmeleri yatıştırmak, hastanın rozase hastalığına göre yaşam şeklini değiştirmesine katkıda bulunmaktır. Hastalığa eşlik edebilecek göz, mide ve gastrointestinal hastalıklar sorgulanmalıdır. Psikolojik stresi fazla olan veya hastalık yükü nedeniyle psikolojik stres yaşayan hastalarda psikiyatri konsültasyonu istenmelidir.

Rosacea (Gül hastalığı) görüntüsü nasıl olur?

Rozasenin farklı klinik tipleri bulunmaktadır, Bunlardan en sık görüleni kızarık zeminde damar çatlamalarının olduğu tiptir. Diğer tip sivilce ile de karışabilen tiptir. Bazen yağ doku artışına bağlı büyüme ortaya çıkar, nadiren alın, çene veya kulakta da büyüme görülebilmektedir. Göz kapağında kirpik dibi iltihabı, kaşıntı, konjonktivit gibi bulgular görülmektedir.

Rosacea (gül hastalığı) kimlerde görülür?

Hastalık genellikle 30’lu yaşlarda açık cilt rengi ve göz rengi olan kadınlarda görülse de esmer kişilerde, daha erken veya daha genç yaşlarda da görülebilmektedir. Erkeklerde daha şiddetli seyredebilmektedir.

Rosacea (gül hastalığı) hastalığından kurtulmak mümkün mü?

Rozase cilt yapısından kaynaklanan bir hastalıktır, ne yazık ki tamamen kurtulma imkanı yoktur. Hastalık uzun yıllar devam edebilmekte ve zamanla hafifleme eğilimi göstermektedir. Rozasede uygun medikal tedavi, deri bakımı, tetikleyiciler konusunda hasta eğitimi ve cildin yapısına uygun kozmetiklerin medikal tedaviye eklenmesi ile birçok hastada alevlenmeler önlenmekte, semptomlar ve yakınmalar kontrol altında tutulabilmektedir.