×

 

Sivilce ve Akne Tedavisi

Sivilce tedavisi her yaşta yapılabilir. Tedavi edilmeyen sivilceler iz bırakarak iyileşirler. Sivilce izleri kozmetik olarak kötü görünümlü olabilir. Dermatolog reçetesi dışında hazırlanan bazı karışımlar ya da aktarlardan alınan bazı bitkisel olan maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Sivilce tedavisi için sabırlı olunmalıdır. Çünkü tedavi sivilcenin şiddetine göre uzayabilir.


Sivilcenin nedeni kirli cilttir. Sivilcenin asıl nedeni yağ bezlerinden aşırı yağ üretimidir. Bu durumun cilt hijyeni ile ilgisi yoktur. Sadece yağlı cildi olan kişilerde sivilce oluşur. Ciltte yağ üretimi her cilt tipinde olur. Dolayısıyla her cilt tipinde sivilce oluşabilir. Sivilcenin nedeni yağlı yiyeceklerdir. Bu durumu kesin olarak kanıtlayan veriler bulunmamaktadır. Güneş ışığı cildi kurutur ve bazı kişilerde sivilcelerde azalmaya neden olabilir.






 

Sivilce ve akne tedavisi sırasında kozmetik ürün kullanılabilir mi?

Sivilce ve akne tedavisi sırasında dermatoloğun önerdiği kozmetik ürünler kullanılabilir. Bu ürünler temizleyici sabun ya da losyonlar, nemlendirici ürünler, bakım ürünleri olabilir.

Sivilceler tedavi edildikten sonra tekrar çıkabilir mi?

Kişinin cilt yapısına bağlıdır. Yağlı bir cilt sivilce için riskli bir durumdur. Cildin yağlanmasını engelleyen uygun ürün kullanımıyla sivilce oluşumu önlenir. Ancak tedavi sonrası sivilcelerin bir daha tekrarlamayacağını garanti etmek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişir. Tedavi ile birlikte yeni sivilce oluşumu kontrol altına alınabilir ve sivilce izi oluşumu önlenir.

Sivilce ve akne tedavi edilmesi gereken bir hastalık mıdır?

Ergenlik sivilcesi hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Ancak özellikle gençlerin dış görünümünü etkiler ve kozmetik olarak hastaları rahatsız eder. Bu durum gençlerin sosyal hayatını etkileyebilir ve kendilerini izole edebilirler. Ayrıca bu durum çeşitli derecelerde psikolojik sorunlara yol açabilir. Diğer taraftan sivilcenin en önemli riski iz bırakmasıdır. Kimse yüzünde kalıcı iz kalmasını istemez. Sivilce problemi zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse ciltte kötü görünümlü iz bırakabilir. Sivilce izi tedavisi sivilceden daha zordur ve daha pahalıya malolur.

Sivilce neden oluşur?

Yağ bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı ciltte yağ birikimi oluşur. Cilt yüzeyinde bulunan mikrobik etkenler, hormonal faktörler, yağlı cilt yapısı, cilt yağ bezlerinin cilde açıldığı alanlarda artıkların birikmesi gibi nedenlerden dolayı sivilce oluşur.